Investicijas paskirstykite – neinvestuokite visų santaupų į vieną produktą.
Išsiaiškinkite su pasirinktu produktu susijusias išlaidas ir kaip jos paveiks investicinę grąžą.
Išsiaiškinte pasirinktam produktui būdingas rizikas, įvertinkite galimybes prisiimti nuostolius ar prarasti investuotas lėšas.
Atidžiai perskaitykite visas sutarties sąlygas, ne tik reklaminį bukletą!
Domėkitės savo investicijomis – tikrinkite, kaip sekasi, o prireikus keiskite investicijų kryptį.
Ar aš galiu investuoti?
Investavimas – tai vienas iš asmeninių finansų valdymo žingsnių. Prieš jį žengiant, būtina tinkamai pasiruošti tam, kad nesėkmės atveju Jūs ir Jūsų šeima neprarastumėte savo santaupų.
Pradėkite planuoti savo pajamas ir išlaidas, o kasdienėms reikmėms visada stenkitės išleisti mažiau pinigų nei gaunate pajamų. Lėšas, kurių neišleidote kasdienėms reikmėms, skirkite taupymui ir rezervo kaupimui, o jei tuo jau pasirūpinote, tuomet galite galvoti ir apie investavimą.
Sukaupkite rezervą netikėtiems gyvenimo atvejams: netekus pajamų šaltinio, šių lėšų turėtų užtekti bent 6 mėn. Šis rezervas padės išgyventi finansinius sunkumus tuo atveju, jei šeimos maitintojas netektų pajamų, sunkiai susirgtų ar netektų darbingumo. Rezervas turėtų sudaryti apie 6 mėn. šeimos pajamų dydį ir jį reiktų laikyti sąskaitoje ar indėlyje, kad prireikus galėtumėt nesunkiai juo pasinaudoti. Jei turite finansinių įsipareigojimų, tuomet šis rezervas turėtų būti ir didesnis.
Apdrauskite turtą, gyvybę ir/ar sveikatą: atsitikus nelaimei draudimo išmokos padės apmokėti netikėtas dažnai dideles išlaidas. Būtina pasirūpinti svarbiausio šeimos turto apsauga, apdrausti šeimos narių, ypač šeimos maitintojo, gyvybę ar sveikatą. Tai padaryti yra itin svarbu, jei namų ūkis turi ilgalaikių finansinių įsipareigojimų, pavyzdžiui, būsto paskolą. Atsitikus nelaimei, susirgus sunkia liga ar kitaip netekus darbingumo, gyvybės ar sveikatos draudimas padės apmokėti atsiradusias dideles išlaidas.
Pradėkite kaupti ilgalaikiams tikslams: būsto įsigijimui, pensijai ar vaikų mokslams. Šiame etape galima rinktis ir finansinius produktus, turinčius investavimo elementų – tai gali būti investicinis gyvybės draudimas, pensijų ar investiciniai fondai. Renkantis šiuos produktus patariama prisiminti gyvenimo ciklo principą: pirmaisiais kaupimo metais investuodami galite prisiimti didesnę riziką, tačiau po kurio laiko riziką turėtumėte mažinti. Kai kurie rinkos dalyviai jau siūlo investavimo paslaugą pagal gyvenimo ciklo principą – tokiu atveju Jūsų sukauptos lėšos vėliau automatiškai bus pervedamos į mažiau rizikingus t.y. obligacijų fondus.
Jei po šių žingsnių dar turite laisvų pinigų, tuomet prasminga svarstyti, kaip šias lėšas įdarbinti, kad jos taptų papildomu pajamų šaltiniu. Investuoti galite pradėti, net jei kiekvieną mėnesį atidedate po keliasdešimt eurų.
Kur aš galėčiau investuoti?
Jei išmintingai valdote savo asmeninius finansus, esate užsitikrinęs rezervą netikėtiems gyvenimo atvejams, apsidraudęs turtą ir gyvybę bei kaupiate ilgalaikiams tikslams, ir Jums vis dar lieka laisvų lėšų, galite svarstyti galimybę jas įdarbinti.
Investuoti galite į įvairias finansines priemones:
akcijas;
obligacijas;
investicinių fondų vienetus;
su valiutomis, finansinėmis priemonėmis, tauriaisiais metalais ir prekėmis susietus išvestinius finansinius instrumentus. Šių produktų neprofesionaliems investuotojams rekomenduojame vengti – jie yra ypač sudėtingi ir rizikingi!
Investuoti galite ne tik į finansines priemones, bet ir į kitą turtą:
nekilnojamąjį turtą;
kolekcines vertybes;
tauriuosius metalus;
skolinti sutelktinio finansavimo arba tarpusavio skolinimo platformose.
Tačiau reiktų prisiminti, kad kiekvienu atveju turite pats įvertinti prisiimamą riziką, apskaičiuoti galimą pelną ir mokėtinus mokesčius.
Kaip pasirinkti investicinę įmonę?
Jei esate neprofesionalus investuotojas, investuoti į įvairias finansines priemones (akcijas, obligacijas, investicinių fondų vienetus, taip pat išvestines finansines priemones) galite per investicines paslaugas teikiančias įmones.
Kas gali teikti investicines paslaugas Lietuvoje?
Lietuvos banko ar kitos valstybės narės priežiūros institucijos išduotą licenciją turinčios finansų maklerio įmonės;
bankai, turintys teisę teikti investicines paslaugas;
Lietuvos banko išduotą licenciją turinčios finansų patarėjo įmonės;
Lietuvos banko leidimą turintys trečiųjų valstybių finansų maklerio įmonių Lietuvoje įsteigti filialai;
investicinius fondus valdo Lietuvoje įsteigtos valdymo įmonės, taip pat yra platinami kitose valstybėse narėse įsteigtų fondų vienetai.
Patikrinti, ar investicines paslaugas siūlanti ir teikianti įmonė turi reikiamą licenciją, galite čia.
Kaip pasirinkti investicinę įmonę?
Investicinės įmonės konsultuoja investuotojus ir vykdo jų pavedimus arba juos perduoda kitam vykdytojui. Rinkdamiesi, su kokia įmone pasirašyti sutartį, pasidomėkite ir palyginkite:
komisinius ir turto saugojimo mokesčius;
siūlomų produktų ir rinkų įvairovę;
pasidomėkite pačios įmonės patikimumu, paieškokite rekomendacijų ir atsiliepimų viešoje erdvėje;
jei nusprendėte investuoti į investicinius fondus – kviečiame pasidomėti ir jų rezultatais, kurie skelbiami Lietuvos banko apžvalgose.
Kokią informaciją Jums turi pateikti investicinė įmonė?
Prieš pradėdamas teikti paslaugas finansų tarpininkas Jums turi pateikti visą informaciją, kuri leistų priimti pagrįstą investicinį sprendimą. Informacija turi būti teisinga, aiški ir neklaidinanti – tai:
reklaminė informacija – ji turi būti pateikta taip, kad lengvai suprastumėte, jog tai – reklama;
informacija apie sutarties sąlygas – joje turi būti išdėstytos pagrindinės Jūsų ir tarpininko teisės bei pareigos;
informacija apie įmonę – tai visa bendro pobūdžio informacija apie investicinę įmonę ir jos teikiamas paslaugas, įskaitant duomenis apie tai, kokios nuostatos reguliuoja jos veiklą ir kokias ji teikia paslaugas;
informacija apie finansines priemones, investavimo strategijas ir pavedimų vykdymo vietas – tai informacija apie atitinkamų finansinių priemonių ir jų įsigijimo pobūdį, susijusius rizikos veiksnius ir sąnaudas;
informacija apie teikiamą investavimo rekomendaciją – ar ji atitinka nepriklausomos investavimo rekomendacijos požymius, ar teikiama atlikus išsamią ar ribotą skirtingų tipų finansinių priemonių analizę, ar įmonė įsipareigoja periodiškai vertinti klientui rekomenduotų finansinių priemonių tolesnį tinkamumą ir informaciją apie siūlomos finansinės priemonės emitento ryšius su investicines paslaugas teikiančia įmone;
informacija apie sąnaudas ir mokesčius – tai informacija apie tiesiogines ir netiesiogines sąnaudas, paslaugai ar produktui taikomus mokesčius, įskaitant mokėtinus komisinius; mokesčius; informacija, kokia tvarka pateikti skundą investicinei įmonei ir ginti savo teises, taip pat duomenis apie tai, kokia taikoma investicijų kompensavimo sistema.
Plačiau: Lietuvos banko puslapyje